SOLUCAN GÜBRESİ ÜRETİMİ

Solucan gübresi, hobi ve ticari amaçlı üretim olarak yapılır.

SOLUCAN GÜBRESİ NASIL ÜRETİLİR?

Solucan gübresi, hobi ve ticari amaçlı üretim olarak yapılır. Hobi amaçlı üretilecek solucan gübresinde, solucanların yaşam alanları için bir kaba ve beslenmeleri için evsel atıklara ihtiyaç vardır. Solucanlar, çürümüş evsel atık yediği için, ev atıklarınızın taze değil birkaç gün beklemiş olması tercih sebebidir. Asitli sebze ve meyveleri yemezler. Ayrıca solucanları yetiştirdiğiniz kabın ıslak değil, nemli olmasına özen göstermelisiniz.

Ticari amaçlı üretimler yapılarına göre kendi içinde çeşitlilik gösterir. Üretimler yerde veya yerden yüksekte yapılır.Bitkiye katacağı değer sebebiyle gerekli ekipmanların sağlanarak yerden yüksekte üretim yapılması daha doğru olacaktır.

Yerden yüksekte solucan gübresi üretimi de kendi içinde üçe ayrılır
BİRİNCİ YÖNTEM Genellikle küçük işletmeler için uygundur. Az miktarda solucan, plastik kaplar içinde beslenir ve kapların raflara dizilmesiyle üretim sağlanır. Bu tip işletmelerde kaplar çabuk dolacağı için geniş bir depolama alanına ihtiyaç vardır. İş yükü de fazla olduğundan büyük işletmeler tarafından tercih edilen bir yöntem değildir.
İKİNCİ YÖNTEM Solucanlar, ebatları geniş ahşap veya plastik kasalar içinde yetiştirilip, üstten yemleme ile beslenirler. Solucanlar tarafından tüketilen yem de kasanın altında gübreye dönüşür. Kasalar dolduktan sonra solucanlar başka bir kasaya aktarılır ve gübre dışarı alınır. Bu üretim şekli yeni başlayanlar ve orta ölçekli işletmeler için uygundur. Maliyeti düşük ancak iş yükü biraz fazladır.
ÜÇÜNCÜ YÖNTEMBu solucan gübresi üretim yöntemi büyük işletmeler için uygundur. Solucanlar, üretim alanının uzunluğuna göre değişkenlik gösteren havuzlar içerisinde yetiştirilir. Sürekli akış adı verilen bu sitemde yemleme üstten yapılır ve motorlu bir bıçak sistemi ile gübre kesimi alttan gerçekleştirilir.

Solucan gübresinin üretimi hangi şekilde yapılırsa yapılsın, hasat edilen gübre, 3 ay kadar olgunlaşmaya bırakılmalıdır. Bu sürede bitkinin ihtiyacı olan tüm yararlı bileşenler, gübre içerisinde en üst düzeye ulaşmış olur.SOLUCAN GÜBRESİ ÜRETİMİNDE HANGİ SOLUCANLAR KULLANILIR?

Solucan gübresi üretiminde, en verimli kültür solucanları, Latince isimleri ‘’EiseniaFoetida’’ ve ‘’EiseniaFetida’’ olanlar kullanılır. Kırmızı rengin değişik tonlarında bulunan ince ve narin tür, 1950’li yıllarda Amerika Kaliforniya Eyalet Üniversitesinde melezleştirilerek kültürize edilmiştir. İsmini de buradan alarak ‘’Kırmızı Kaliforniya Solucanı’’ olarak anılır. İnce yapıları sayesinde açtıkları tünel içinde rahatlıkla ve hızla ilerlerler. Kaliforniya solucanları yüzeye yakın yaşar ve yeme doğru hareket ederler. Bilinen toprak solucanları ise sistemin her yerinde bulundukları için mama ve gübreler birbirine karışarak, değersizleşir. İşte bu yüzden gübre üretiminde ‘’Kırmızı Kaliforniya Solucanı’’ tercih edilir. Sanılanının aksine kalın solucanlar daha çok veya daha kaliteli gübre üretemezler.
KIRMIZI KALİFORNİYA SOLUCANI ÖZELLİKLERİ NEDİR?

Vücutlarında salgıladıkları sölom sıvısı ile kendilerini zararlı patojenlere karşı korurlar. Bu sayede ürettikleri gübrenin kullanıldığı sebze, meyve ve tüm bitkiler de hastalık ve zararlı patojenlere karşı doğal direnç kazanmış olur. Kırmızı Kaliforniya solucanlarının sindirim sistemlerinde diğer türlerden daha fazla parçalayıcı enzim bulunur. İşte tam da bu yüzden kendilerine ‘’gübre solucanı’’ denir. Yetişkin bir solucan 5-8 cm uzunluğunda olup, ağırlıkları 0,6 ve 1 gr arasında değişir. Son derece obur ve hareketli olan bu tür, her gün ağırlığı kadar yem yer ve yarısını gübreye dönüştürür. En büyük zaafı güneş ışığı ve kuru ortamdır. Güneş ışığında direk kaldıkları zaman kuruyup ölürler. Solucanlar çift cinsiyetlidir. Uygun şartlar sağlandığı takdirde sayıları hızla artar. Yaklaşık 6 ay içerisinde sayıları iki katına çıkar. Ortalama ömürleri 4-5 yıl kadardır.
SOLUCAN GÜBRESİNİ KİMLER KULLANABİLİR?

Solucan gübresi; sebze-meyve üreten, çiçek yetiştiren, ister hobi isterse ticari olarak tarıma ve toprağa gönül vermiş tüm doğaseverler tarafından güvenle kullanılabilir. Ayrıca bahçe çimlerinde kullanıldığında sonucun daha gür, daha yeşil ve daha sağlıklı olmasını sağlar. İstenmeyen yabani otlarda azalma sağlar. Solucan gübresinin su tutucu özelliği sayesinde daha az sulamaya ihtiyaç duyulur.